Autor Wiadomość
Janek
PostWysłany: Śro 19:41, 11 Sie 2010    Temat postu:

.
Polskie kresy na płytach dvd
@@@

Trwający ponad 80 minut film pt: "Wilno z okna na Szkaplernej" pokazuje wędrówkę rodowitej wilnianki, która po śmierci ojca, jako kilkuletnie dziecko, w 1954 z matką wyjechała na Ziemie Zachodnie.

Po ponad 50 latach wróciła do Wilna i razem ze stryjecznym bratem zaczęła szukać śladów młodości jej rodziców i krewnych oraz swojego dzieciństwa.

Tak jak miała szczęście odkryć, że jej stryj nie zginął w bombardowaniu Baranowicz w czasie wojny, a po jej zakończeniu ożenił się i wyjechał w 1945 r. do Polski, tak - dzięki pomocy rektora kościoła NMP Na Piaskach w Wilnie - odnalazła groby ojca i brata oraz dom na ul. Szkaplernej, w którym mieszkała jako dziecko.

Film, nagrany w nowoczesnym formacie ekranowym (16:9), pokazuje wędrówkę po cmentarzach, starych uliczkach i zaułkach Wilna, fragmenty liturgii w Kościołach i cerkwiach, a przede wszystkim w kościele franciszkańskim i kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej.





Szczegółowe informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172



@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


Film DVD dla Ciebie

Na filmie dvd (28 minut w formacie ekranowym 16:9)
niesamowita historia ludzi i cudownego obrazu
Matki Boskiej Łaskawej z Tartakowa k/Sokala w woj. Lwowskim



kilka fotek z tego filmu na stronie:
www.rodowy.pl/lukawiec


Zamówienia proszę składać pod adresem:

sokal2@wp.pl

lub telefonicznie: 94-340-60-06


@@@@@@@@@@@@@@@@


Cytat:
Sokal i kresy nad Bugiem - dvd




O czym jest film?

Przepiękne są wnętrza cerkwi obrządku grecko-katolickiego, m.in. św. Piotra i Pawła oraz św. Mikołaja, w której B.Chmielnicki brał ślub.

Sporo miejsca zajmuje pobyt w ruinach pałacu Potockich i czynnym już od 2004 r. kościele rzymsko-katolickim i cerkwi w Tartakowie.

W maju 2007 r. odbyła się w tym kościele Msza św. w dwóch językach: polskim i ukraińskim. Normalnie raz w tygodniu przyjeżdża ksiądz z Czerwonogradu (dawniejszy Krystynopol) i odprawia nabożeństwa w języku ukraińskim.

Na pewno duże wrażenie zrobią ujęcia klasztoru Bernardynów (obecnie znajduje się w nim ciężkie więzienie) oraz piękne widoki starego miasta i cmentarza w Sokalu. Wszystko jest uzupełnione rozmowami z mieszkańcami sokalszczyzny w języku polskim i ukraińskim.

Fragmenty filmu można obejrzeć po kliknięciu na linki:

Sokal k/Lwowa - intro do filmu:
http://rodowy.pl/video/sokal_intro.WMV

Sokal k/Lwowa -cerkiew pw. św.Piotra i Pawła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_pp.WMV

Zabuże k/Sokala - cerkiew pw. św. Michała Archanioła:
http://rodowy.pl/video/cerkiew_zab.WMV

Czas trwania filmu = 70:00 minut

Informacje i zamówienia:

sokal2@wp.pl
tel.660-332-172
Marian Morawczyński
PostWysłany: Nie 17:44, 14 Lut 2010    Temat postu:

Zginęło w niej wielu właścicieli dworów, urzędników i robotników dworskich, a także 2 księży. Wśród ofiar był m.in Dominik Rey dziedzic najpierw Przecławia, a potem Przyborowa*.

Chłopi, świadomi czy nieświadomi pomocy, jaką wyświadczyli zaborcy, nic z krwawej rzezi nie uzyskali. Trzeba było czekać jeszcze na wystąpienia szlachty, aby uzyskać 17 IV 1848 roku zniesienie poddaństwa. A potem podjęto walkę o autonomię. Uzyskano ją w latach 1867-73 ,a niepodległość w r.1918.

---------------------------------------------------------------

* Marian Morawczyński (dr polonistykii z Dębicy) - Rzeź 1846r.

pobrano ze strony:

Nasz Kościół nr 79 z dnia 21.04.1996
U.M.
PostWysłany: Nie 17:43, 14 Lut 2010    Temat postu:

W tym okresie Galicja była ośrodkiem spisków patriotycznych i prób powstania. Tu znalazło schronienie wielu uczestników powstania listopadowego. Pomocy powstańcom na naszych terenach udzielali m.in Wiesiołowscy z Wojsławia, Rej z Przecławia, Bogusz z Rzemienia, Tyszkiewiczowie z Kolbuszowej.

Austria coraz mniej cierpliwie czekała na ujawnianie spiskowców.

Niektórzy twierdzą, że postanowiła ich zlikwidować rękami chłopskimi. "Wśród ludu szerzyła się wieść, że panowie przygotowują się do mordowania chłopów". W tej sytuacji doszło do wybuchu powstania chłopskiego i tzw rzezi galicyjskiej (II. 1846r).
Marian Morawczyński
PostWysłany: Nie 17:42, 14 Lut 2010    Temat postu: Galicja i Lodomeria

Została utworzona w 1773 roku, na terenach włączonych do Austrii edyktem Marii Teresy z 11 września 1772 i obejmowała : "prawy brzeg Wisły od księstwa śląskiego powyżej Sandomierza, aż dotąd, gdzie się z Sanem łączy".

Jej stolicą był Lwów. Była podzielona na cyrkuły ze starostwami na czele. Pilzno i Dębica należały do cyrkułu tarnowskiego.W 1785 r. małe miasta jak Dębica, Ropczyce, Zasów, Wielopole utraciły prawa miejskie.

W latach trzydziestych XIX wieku była najbardziej gospodarczo i społecznie zacofanym terenem w Europie środkowej. Przyczyniły się do tego również klęski żywiołowe: w 1831 - epidemia cholery, w 1845 - wielka powódź, (w r. 1834 spłonęła Dębica).

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group